Koalicja Polska chce informacji rządu na temat walki z ASF

Koalicja Polska chce informacji rządu na temat walki z ASF

Wobec bezczynności rządu PiS i ministra rolnictwa składamy wniosek do marszałek Elżbiety Witek o przedstawienie informacji premiera Mateusza Morawieckiego na temat walki z wirusem ASF – poinformował podczas konferencji prasowej w Sejmie poseł Mirosław Maliszewski.


Wirus Afrykańskiego Pomoru Świń nieprzerwanie rozlewa się po Polsce. Strefy ASF obejmują już ponad jedną trzecią Polski. Liczba ognisk ASF u świń wynosi już ponad 250, a u dzików ponad 5200. Choć wirus nie jest niebezpieczny dla ludzi, to jednak powoduje ogromne straty ekonomiczne. Co gorsze, kilka dni temu choroba dotarła do woj. lubuskiego i dolnośląskiego. To oznacza że ASF jest już w 7 województwach w kraju.

– Dwa lata temu premierowi Morawickiemu podczas expose udało się rozszyfrować skrót ASF. W ostatnim wystąpieniu już o dramatycznej sytuacji rolników nie było ani słowa – stwierdził wiceszef komisji rolnictwa Jarosław Sachajko.

Resort rolnictwa pod kierunkiem ministra Ardanowskiego kompletnie nie panuje nad sytuacją. Rządzący do tej pory nie wykazali żadnego skutecznego pomysłu na walkę z chorobą. Poseł Jarosław Rzepa przypomniał, że minister Ardanowski w kampanii wyborczej wiele mówił o pomocy dla rolników poszkodowanych w czasie klęsk żywiołowych. Tymczasem po wyborach zostały jedynie słowa.

– Rolnicy w całej Polsce stoją na skraju bankructwa – stwierdził poseł Rzepa.

– Najpierw minister Ardanowski oskarżał poprzedników, później rolników teraz mówi o pracownikach z Ukrainy w rozprzestrzenianiu wirusa ASF. Zamiast słów, czas na działanie! – wezwał ministra rolnictwa poseł Mirosław Maliszewski.

PSL-Koalicja Polska chce, by na najbliższym posiedzeniu Sejmu premier przedstawił informację na temat podejmowanych działań dotyczących zwalczania i zapobiegania rozprzestrzenianiu się ASF w Polsce. Wniosek w tej sprawie trafił do marszałka Sejmu.

– Wobec bezczynności rządu PiS i ministra rolnictwa składamy wniosek do marszałek Elżbiety Witek o przedstawienia informacji przez premiera Mateusza Morawieckiego na temat walki z wirusem ASF –powiedział poseł Mirosław Maliszewski.

.

Scroll to Top