Na ratunek Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej

Dnia 03.11.2021 r. odbyło się spotkanie parlamentarzystów, samorządowców oraz radnych miast i województwa z Pomorza Zachodniego, aby zwrócić się wspólnie do Rządu RP o podjęcie szybkich i koniecznych działań w sprawie uratowania projektu Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej.

Projekt SKM polega na modernizacji obecnie istniejących linii kolejowych wybiegających ze Szczecina i stworzenie nowoczesnego systemu kolei miejskiej. W ramach tego pomysłu pociągi miałyby docierać do Stargardu, Gryfina, Goleniowa, a także po bardzo długim czasie nieobecności do Polic. Cały projekt jest wart ponad 740 milionów złotych, z czego 512 milionów to wkład unijny. By nie stracić finansowania prace muszą być zakończone do końca 2023 roku.

Niestety okazuje się, że przez liczne opóźnienia nie jesteśmy w stanie spełnić warunku dotyczącego terminu końca prac. W związku z tym, obawiamy się, że niezbędne pieniądze otrzymane z Unii zostaną nam odebrane. Jeśli trzeba będzie zwrócić dofinansowanie unijne, nie tylko stracimy tak ważną i przydatną inwestycję, ale także ucierpią samorządy, które wykonały już część prac i planują rozpoczęcie kolejnych projektów.

Znaczącym problemem w tej sprawie jest brak odpowiedniej współpracy wykonawcy i PKP. Przez to tracimy niezbędny nam czas, a co za tym idzie pieniądze. Dlatego właśnie Rząd powinien zacząć udzielać się w tej sprawie i doprowadzić do porozumienia oraz przyśpieszenia działań. O to właśnie mają zamiar walczyć regionalni posłowie.

Scroll to Top