Projekt ustawy Lex TVN przyjęty przez sejmową komisję

To jest zamach na TVN i wypowiedzenie dyplomatycznej wojny Stanom Zjednoczonym – mówił poseł Jarosław Rzepa

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu przyjęła z poprawkami projekt nowelizacji ustawy medialnej tzw. Lex TVN. Wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu zgłosili Jarosław Rzepa (PSL), Joanna Scheuring – Wielgus (Lewica) oraz Mirosław Suchoń (Polska 2050) – niestety został on odrzucony głosami posłów PiS.

Według posłów opozycji projekt Lex TVN ogranicza pluralizm mediów, który jest jednym z podstawowych elementów demokratycznego państwa prawa. Zmiany te mogą również zaszkodzić polskiej polityce zagranicznej, gdyż “Zamach” PiS na TVN można określić wypowiedzeniem dyplomatycznej wojny USA. Lex TVN odstraszy zagranicznych inwestorów w Polsce i podważy zaufanie do pewności lokowania biznesów w naszym kraju.

Bix Aliu charge d’affaires ambasady USA w Polsce oświadczył, iż “USA z rosnącym niepokojem obserwują procedurę związaną z koncesją TVN oraz nowy projekt zmian ustawy medialnej”.

Również Komisja Europejska śledzi sytuację na polskim rynku medialnym i Unia Europejska jest zaniepokojona stanem wolności słowa w Polsce.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka w swoim oświadczeniu jednoznacznie stwierdza, iż projekt ustawy Lex TVN odbiera jako instrumentalną próbę wywarcia wpływu na jednego z największych prywatnych nadawców telewizyjnych w Polsce i ograniczenia swobody jego działania.

Ostatecznie projekt nowelizacji ustawy medialnej, mimo merytorycznych argumentów opozycji, został przyjęty z poprawkami przez sejmową komisję kultury i środków przekazu. W głosowaniu wzięło udział 29 posłów – za było 16 (PiS), przeciw 12 (KO, Lewica i Koalicja Polska), jeden poseł wstrzymał się od głosu (Konfederacja).

.

Scroll to Top