Przejęcie prywatnych mediów przez PKN Orlen

Chcemy wiedzieć, czy to, że Orlen przeznacza 120 mln zł na zakup koncernu Polska Press, za który płacą podatnicy, jest drogą demokracji ? – oświadczyli na konferencji prasowej w Sejmie politycy PSL.

Nie trzeba być geniuszem, aby stwierdzić, że PiS działając przy użyciu państwowej spółki PKN Orlen przejęło liczne media regionalne w Polsce. Chodzi o przejęcie pod koniec ubiegłego roku grupy Polska Press – wydawcę ponad stu tytułów regionalnych i 500 portali internetowych, które odwiedza ponad 17 milionów użytkowników.

Ludowcy nie mają wątpliwości, że przejęcie to oznacza propagandę i szczucie. Ma to służyć PiS-owi do utrzymania władzy. W kioskach i internecie media lokalne będą utwierdzały Polaków, że alternatywna  rzeczywistość wykreowana w TVP jest prawdziwa. Okazuje się bowiem, że wsparcie samych mediów publicznych już nie wystarczy. W ostatnich wyborach, pomimo ordynarnej stronniczości TVP i Polskiego Radia Andrzej Duda otarł się o przegraną.

Politycy PSL podkreślili na konferencji prasowej w Sejmie, że na posiedzeniu połączonych: Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych będą pytać: czy istnieją w naszym kraju jeszcze wolne media?

– Dzisiaj chcemy wiedzieć, czy to, że Orlen przeznacza 120 mln złotych na zakup koncernu Polska Press, za który płacą podatnicy, i to jest kolejny krok, aby media w Polsce służyły tylko jednej partii – partii rządzącej, czy taka jest droga demokracji? – oświadczyła posłanka PSL Bożena Żelazowska. Dodała, że obecna sytuacja przypomina niechlubne czasy PRL, kiedy to wydawnictwo, kolportaż, druk były w jednych rękach.

Poseł Jarosław Rzepa ocenił, że dzisiaj w mediach lokalnych trwa strach i obawa, „czy kręgosłup dziennikarski zostanie złamany, czy nie”.

– Mówię o tym nie bez przyczyny, ponieważ to, co się dzieje z mediami lokalnymi, które są najlepszym przekaźnikiem lokalnych informacji, budzi duże zaniepokojenie. Mam nadzieję, że na komisji dowiemy się, kto doradził prezesowi Orlenu Danielowi Obajtkowi zrobienie takiego biznesu roku – powiedział poseł Rzepa.

Chcemy wiedzieć, czy to, że Orlen przeznacza 120 mln zł na zakup koncernu Polska Press, za który płacą podatnicy, jest drogą demokracji ?

.

Scroll to Top