Czas na otwarcie gospodarki w reżimie sanitarnym

Przez rok, rząd w sposób nielegalny paraliżuje działalność gospodarczą i ogranicza prawa obywatelskie. Czas na otwarcie gospodarki w reżimie sanitarnym – apelują ludowcy.

W czwartek na konferencji prasowej politycy PSL mówił o niekonsekwencji działań i błędach rządzących w walce z pandemią koronawirusa. Poseł Władysław Teofil Bartoszewski przypomniał o tym, jak zapewniano nas, że wirus nie dotrze do Polski. Później padały stwierdzenia, że kraj jest perfekcyjnie przygotowany do walki z pandemią. Przypomniał wiosenny lockdown i zdyscyplinowanie obywateli. Zwrócił także uwagę na brak wprowadzenia w Polsce stanu klęski żywiołowej.

– Przez rok, rząd w sposób nielegalny, czyli przez rozporządzenia paraliżuje działalność gospodarczą i ogranicza prawa obywatelskie – powiedział poseł PSL.

– Najpierw przedsiębiorcy słyszeli od rządu, że wirus jest daleko. Później mamiono ich zapewnieniami, że jesteśmy na niego przygotowani. Na końcu nie wprowadzono stanu klęski żywiołowej, by nie mogli dochodzić odszkodowań – stwierdził Władysław Teofil Bartoszewski.

Poseł Jarosław Rzepa apelował do premiera o uruchomienie gospodarki w reżimie sanitarnym.

– Chcielibyśmy usłyszeć od rządzących, że gospodarka rusza. Chcielibyśmy usłyszeć jasny plan. Przedsiębiorcy wiedzą jak się zachować w obecnej sytuacji. Mogą otworzyć swoją działalność w reżimie sanitarnym – stwierdził poseł PSL.

Podkreślił, że im szybciej zapadnie decyzja o uruchomieniu gospodarki, tym więcej czasu będzie, aby przygotować lokale do otwarcia. Poseł Jarosław Rzepa zwrócił się także do rządzących, aby nie pomijali zapomnianych do tej pory działów gospodarki, takich jak, np. agroturystyka.

O wsparcie dla przedsiębiorców apelowała również posłanka Bożena Żelazowska.

– Przedsiębiorcy nie wiedząc co ich czeka ze strony rządu, otwierają w akcie desperacji swoją działalność. Nie może być tak, że dzieli się ich na tych, którzy otrzymają pomoc i tych, którzy zostaną z niczym – stwierdziła Bożena Żelazowska. Posłanka PSL apelowała o rozważenie postulatów ludowców, i aby rząd zwolnił przedsiębiorców ze składek ZUS i o to, aby wszyscy przedsiębiorcy mieli możliwość uzyskania wsparcia i dofinansowania.

.

Scroll to Top