Wspólnie wyrzućmy podręcznik HiT ze szkoły

Domagamy się wycofania obecnej propozycji podręcznika do HiT. Nie chodzi o jeden fragment, a całą pozycję – jest beznadziejna. Nie zgadzamy się na wciskanie takiego kitu przez ministra Czarnka. Dość tego dziadostwa i obrażania drugiego człowieka – powiedział podczas konferencji w Sejmie Władysław Kosiniak- Kamysz.

– Jesteśmy wielkimi zwolennikami nauki historii czy WOS w szkole, ale nauki opartej na prawdzie. Szkoła ma być miejscem szacunku, sporu intelektualnego, rozwoju intelektualnego i krytycznego myślenia. Podręcznik HiT jest przeciwieństwem tego podejścia – podsumował lider ludowców.

Podręcznik do nowo powstałego szkolnego przedmiotu Historia i Teraźniejszość budzi od dłuższego czasu spore kontrowersje wśród Polaków. Autor, którym jest profesor Wojciech Roszkowski, swoimi treściami zaszokował nawet przedstawicieli obozu rządzącego, w tym posłankę Joannę Lichocką z Prawa i Sprawiedliwości. 

W odpowiedzi na reakcję rodziców i nauczycieli pojawił się postulat PSL, aby cały podręcznik wyrzucić do kosza. Podczas konferencji prasowej w Sejmie przedstawiciele Koalicji Polskiej wyszli z wnioskiem o rezygnację z książki do HiT. 

– Minister Czarnek powinien przeprosić rodziców i dzieci z tę książkę. Cofa nas do poprzednich wieków. Wspólnie z rodzicami możemy wyrzucić ją do kosza. Przygotowaliśmy deklarację dla rodziców i opiekunów uczniów, którzy mają korzystać z podręcznika do HiT, w której żądają od dyrekcji rezygnacji z tej kompromitującej książki. Głos rodziców powinien być decydujący – argumentuje ideę zaprezentowanego wniosku poseł PSL Dariusz Klimczak.

Poza podręcznikiem poruszono także inne kwestie dręczące polskie szkolnictwo:

– W polskiej szkole pod rządami ministra Czarnka nie brakuje problemów: od coraz mniejszej liczby nauczycieli po ich niskie wynagrodzenia. Podręcznik HiT to kolejny z nich. Niezadowolenie rośnie i doprowadzi do protestów, które sparaliżują naukę – zakończył poseł Koalicji Polskiej Jarosław Rzepa.

Wniosek o rezygnację z podręcznika do HiT

POBIERZ

Scroll to Top